Koszyk jest pusty
Strona główna

Płeć

Cena

Rodzaj oprawki

Rozmiar

Kształt

Materiał

Kolor

Marka

Rodzaj szkieł

Przeciwsłoneczne

Akcesoria

Przymierz w domu

Krótkowzroczność

Na łamach poniższego Poradnika Okularnika znajdziecie Państwo szereg informacji przydatnych dla osób, które posiadają wadę wzroku oraz używają okularów na co dzień.
Na łamach poniższego Poradnika Okularnika znajdziecie Państwo szereg informacji przydatnych dla osób, które posiadają wadę wzroku oraz używają okularów na co dzień.

TEMATY PORADNIKA:

 1. Krótkowzroczność -czytaj całość-
 2. Nadwzroczność -czytaj całość-
 3. Presbyopia -czytaj całość-
 4. Astygmatyzm -czytaj całość-
 5. Rozumienie zapisów na recepcie okularowej -czytaj całość-
 6. Okulary do komputera i nie tylko - powłoki antyrefleksyjne -czytaj całość-
 7. Czyszczenie i konserwacja okularów - czytaj całość-
 8. Konstrukcje opraw okularowych -czytaj całość-
 9. Historia soczewek kontaktowych -czytaj całość-
 10. Rodzaje soczewek kontaktowych -czytaj całość-
 11. Diament AR - nowa jakość powłoki antyrefleksyjnej -czytaj całość-
 12. Pocieniane soczewki okularowe  -czytaj całość-
 13. Soczewki okularowe idealne dla kierowców   -czytaj całość-
 14. Okulary, a dieta   -czytaj całość-
 15. Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne? -czytaj całość-
 16. Nie pozwól, aby mgła przesłaniała Ci świat.  -czytaj całość-
 17. Płyny do soczewek kontaktowych.  -czytaj całość-
 18. Okulary do czytania -czytaj całość-
 19. Czy gotowe okulary są bezpieczne dla naszych oczu? -czytaj całość-
 20. Czy Twoje dziecko ma dobrze dobrane okulary? -czytaj całość-

Nadwzroczność

   Nadwzroczność jest to termin medyczny (potocznie nazywany dalekowzrocznością) określający zaburzony stan poprawnego widzenia, polegający na tym, że przedmioty położone blisko obserwatora są rozmyte, zaś te zlokalizowane w oddali są widziane ostro (poprawie).

   W prawidłowym oku obraz powstaje na jego siatkówce. Nadwzroczność występuje w przypadku gdy oko w przekroju jest za krótkie (zbyt krótka gałka oczna) i obraz powstaje za siatkówką.

   Do typowych objawów towarzyszących nadwzroczności zalicza się między innymi problemy z koncentracją wzroku na bliskich przedmiotach, zmęczenie oczu i ból głowy podczas czytania.

  Tylko kompleksowe badanie wzroku przez lekarza okulistę bądź optometrystę określi faktyczną wielkość wady refrakcji oraz moce zalecanych soczewek okularowych. Ostrość widzenia poprawić można stosując okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to skupiające soczewki okularowe, których moc wyraża się w dioptriach o wartościach dodatnich (w zapisie stosuje się znak plus przed wartością mocy soczewki).

Presbyopia

   Wraz z procesem starzenia zmienia się także zdolność obserwacji przedmiotów blisko położonych. Proces ten dotyczy wszystkich ludzi w wieku pomiędzy 40, a 50 rokiem życia i jest wynikiem normalnych procesów fizjologicznych - starzenia się soczewki oka oraz mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. W wyniku tych procesów dochodzi do częściowej utraty elastyczności przez wyżej wymienione elementy układu oka. Do najczęstszych objawów starowzroczności należy między innymi:
 • odsuwanie od siebie na większą odległość gazet, książek, itp. w celu ich możliwości czytania;
 • odczuwanie ból lub pieczenia oczu podczas wykonywania prac z przedmiotami znajdującymi się w bliskich odległościach (np.: czytania, robótek ręcznych);
 • rozmycie lub zamazanie przedmiotów oglądanych z bliska.

  W celu skorygowania tej wady stosuje się okulary do bliży (tzw. do czytania) o dodatnich mocach soczewkach. Moc tych soczewek dobiera się pod kątem optymalnej kompensacji ubytku akomodacji oraz oczekiwań pacjenta co do przyszłego wykorzystania okularów do bliży. Należy przy tym brać pod uwagę odległość w jakiej będą znajdować się oglądane z bliska przedmioty, rodzaj pracy lub hobby pacjenta.

  Zależnie od początkowej wady wzroku pacjenta lub jej braku skutki presbyopii mogą uwidocznić się w różnym wieku. Osoby krótkowzroczne dłużej nie będą odczuwać osłabienia akomodacji niż osoby, które nigdy nie nosiły okularów. Tym samym dłużej nie będą potrzebować okularów do bliży. Z kolei w przypadku osób nadwzrocznych sytuacja ma się odwrotnie.

Newsletter

Podaj swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach

imię:
e-mail:
rezygnacja
Strona internetowa www.okularywsieci.pl używa plików cookies, aby zapewnić jak największy komfort korzystania z serwisu.
Klikając "Akceptuję" wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies.