Koszyk jest pusty

Promocja dostawy i zwrotu

Płeć

Cena

Rodzaj oprawki

Rozmiar

Kształt

Materiał

Kolor

Marka

Rodzaj szkieł

Przeciwsłoneczne

Akcesoria

Przymierz w domu
OkularyWsieci > Recepta na soczewki kontaktowe

Jak odczytać moce soczewek kontaktowych z recepty


Kupno soczewek kontaktowych online, to duża oszczędność czasu oraz pieniędzy w stosunku do zakupów u optyka. Jednakże trzeba dokładnie wiedzieć jakie soczewki kontaktowe będą dla mnie odpowiednie oraz jednocześnie spełniały wszystkie parametry szkieł kontaktowych. Po podjęciu decyzji o rozpoczęcie noszenia soczewek kontaktowych trzeba udać się do specjalisty, tj. lekarza okulisty lub optometrysty, który przeprowadzi badanie wzroku połączone z doborem soczewek kontaktywnych, celem sprawdzenia stanu oczu, czy nie ma przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych oraz ustalenia ich rodzaju i optymalnych parametrów. Należy zwrócić uwagę, że pomiędzy jednodniowymi, dwutygodniowymi czy miesięcznymi soczewkami kontaktowymi występują zasadnicze różnice, które mogą mieć wpływ na prawidłowe widzenie oraz komfort i bezpieczeństwo noszenia soczewek. 

Parametry soczewek kontaktowych


PWR / POWER / SPH / D - oznacza wartość sferyczną korekcji wzroku do bliży lub dali. Może mieć wartości "+" bądź "-" z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.

CYL / CP - oznacza wartość cylindra,  służy do korekcji astygmatyzmu (tylko dla soczewek torycznych). Może mieć wartości "+" bądź "-" z przykładową wartością mocy 0.25, 0.5, 0.75, itd.

AXE / AX / X - oznacza wartość osi, służy do korekcji astygmatyzmu (tylko dla soczewek torycznych). Jej wartości zawierają się w przedziale od 0° do 180° i występują jedynie wraz z wartościami cylindrycznymi.

ADD - oznacza wartość addycji do bliży (moc dodana) - tylko dla soczewek progresywnych. 

BC - oznacza wartość krzywizny bazowej - czyli stopień zakrzywienia soczewki, który określa jak będzie ona leżała na oku

DIA - oznacza średnicę soczewki

EXP - oznacza datę ważności soczewek
 

Oznaczenia na pudełkach soczewek kontaktowych

 
Oznaczenia soczewek kontaktowych

Recepta okularowa, a wybór soczewek kontaktowych


Dobór korekcji okularowej dokonywany jest z użyciem oprawki próbnej, która umieszczona jest w określonej odległości od powierzchni oka. Ma to znaczenie przy określeniu zalecanych mocy szkieł okularowych, które mogą w znaczący sposób różnić się od mocy soczewek kontaktowych. Ponadto na recepcie okularowej nie ma podanych dodatkowych parametrów (BC i DIA), które są niezbędne do wybrania właściwych soczewek kontaktowych. Dlatego też nie można kupować soczewek kontaktowych na podstawie recepty okularowej

Czy mogę wybrać dowolną krzywą bazową (BC) i średnicę (DIA) soczewek?


Średnica soczewek (DIA) określa wielkość (szerokość) soczewki wyrażoną w milimetrach. Odpowiednio dobrana soczewka kontaktowa powinna przykrywać rogówkę. Zazwyczaj posiada ona wartości z przedziału od 13 do 15 milimetrów. Z kolei krzywa bazowa (BC) oznacza dopasowanie wypukłości soczewki do powierzchni oka, aby była ona wygodna dla użytkownika oraz swobodnie poruszała się po rogówce zapewniając przy tym przepływ łez pomiędzy tymi powierzchniami. Innymi słowami im niższa wartość BC, tym soczewka będzie bardziej zakrzywiona i będzie ściślej przylegać do oka. Soczewki o wyższych BC np. 8.8 będą oznaczać bardziej płaską soczewkę. 

Newsletter

Podaj swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach

imię:
e-mail:
rezygnacja
Strona internetowa www.okularywsieci.pl używa plików cookies, aby zapewnić jak największy komfort korzystania z serwisu.
Klikając "Akceptuję" wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies.