Koszyk jest pusty

Promocja dostawy i zwrotu

Płeć

Cena

Rodzaj oprawki

Rozmiar

Kształt

Materiał

Kolor

Marka

Rodzaj szkieł

Przeciwsłoneczne

Akcesoria

Przymierz w domu
OkularyWsieci > Na co zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne

Wybór okularów przeciwsłonecznych

  Większość z nas wybierając się na letnie wakacje oprócz kostiumu kąpielowego zabiera z sobą rożnego rodzaju kremy z filtrem, które chronią naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. W ostatnich latach możemy zaobserwować również większą świadomość społeczną związaną z ochroną nie tylko samej skóry ale również wzroku. Coraz częściej niezbędnym wyposażeniem plażowym stają się także okulary przeciwsłoneczne.

   Należy podkreślić fakt, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV ma niekorzystny wpływ nie tylko na naszą skórę, przyśpieszając procesy jej starzenia się, lecz również na stan naszego wzroku. W skrajnych przypadkach długotrwały brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV-A i UV-B może prowadzić do zmian chorobowych narządu wzroku, a nawet ślepoty.

   A właściwie co to jest UV? Jest to promieniowanie ultrafioletowe emitowane przez Słońce w zakresie UV-A, UV-B i UV-C.

Ze względu na wpływ promienia UV na organizmy żywe dzieli się je na trzy zakresy w zależności od długości fali:

  • UV-C długość fali 100-280 nm;

  • UV-B długość fali 280-315 nm;

  • UV-A długość fali 315-400 nm.

  W dalszej części artykułu skupimy się jedynie na paśmie UV-A i UV-B, gdyż UV-C jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę ziemską i praktycznie do nas nie dociera. Wielkość wpływu promieniowania UV na ludzi zależy od wielu czynników zewnętrznych, takich jak: wysokość słońca nad horyzontem, aktualne miejsce na ziemi (czym bliżej równika, tym większa ekspozycja na oddziaływanie promieni słonecznych), odbicia od powierzchni wody, piasku na plaży czy śniegu (zależnie od odbijającej powierzchni wzrasta od 10-20%) oraz wysokości nad poziomem morza (co każde 1000 metrów intensywność UV wzrasta o 10-12%).

   Z jakimi niebezpieczeństwami wiąże się brak ochrony wzroku przed działaniem Słońca? Jeżeli dojdzie do krótkotrwałej, nadmiernej ekspozycji oczu (bez żadnej ochrony) na promieniowanie UV, to może zakończyć się to tak zwaną ślepotą śnieżną. Jest to rodzaj oparzenia rogówki i spojówki, którego objawy widoczne są dopiero po kilku godzinach od zdarzenia. Zalicza się do nich zwiększone łzawienie połączone z bólem i zaczerwienieniem oka oraz uczucie piasku w oczach. W większości przypadków jest to stan tymczasowy i rzadko powoduje trwałe uszkodzenia oczu.

   Dotychczas przeprowadzono wiele niezależnych badań, które niezbicie potwierdzają teorię mówiącą, że ekspozycja nawet na niewielkie ilości promieniowania UV kumuluje się przez okres wielu lat i zwiększa ryzyko wystąpienia zaćmy lub uszkodzenia siatkówki (odpowiedzialnej za proces widzenia), te ostatnie jest procesem nieodwracalnym. Dlatego tak niezwykle istotna jest ochrona naszych oczu przed UV. W tym z pomocą przychodzą nam soczewki kontaktowe (pochłaniające UV), nakrycia głowy z daszkiem, odpowiednia dieta bogata w luteinę oraz przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne korekcyjne

   Zastanawiając się nad zakupem okularów przeciwsłonecznych trzeba przede wszystkim zadać sobie pytanie do czego później mają nam one służyć i czy mają dodatkowo korygować naszą wadę. Innych okularów będziemy szukać do codziennego użytku, a zupełnie innych wybierając się na wakacje w tropiki czy uprawiając na przykład sporty wodne. Dodatkowo powinniśmy być świadomi, że właściwą ochronę we wszystkich powyżej wymienionych przypadkach zapewnią nam jedynie okulary wyposażone we właściwej, optycznej jakości szkła przeciwsłoneczne. Co się z tym wiąże nie mogą być one kupione na bazarze ("z wieszaka"), ani w hipermarkecie razem z chlebem, gdyż nie zapewniają nam one żadnej ochrony przed promieniami słońca. Dodatkowo takie pseudo okulary przeciwsłoneczne z ciemnymi szkłami zamiast zapewniać właściwą ochronę naszego najcenniejszego zmysłu, jakim jest wzrok, praktycznie go oszukują, powodując rozszerzenie źrenicy. Prowadzi to do "wpuszczenia" w głąb oka dużych ilości promieniowania UV, które uszkadzają siatkówkę i soczewkę oka (która nie regeneruje się).

   Dlatego też każdorazowo należy zapytać o rodzaj (kategorię od 1 do 4) posiadanego przez okulary przeciwsłoneczne filtra UV, gdyż określa on ilość przepuszczanego przez szkła przeciwsłoneczne światła (filtr kategorii 1 przepuszcza ok. 40 % światła, zaś kategorii 4 - ok. 8%). Najkrócej mówiąc, im wyższy numer filtra, tym zapewnia większą ochronę oczu. Najczęściej spotykanymi w okularach przeciwsłonecznych filtrami są 2 lub 3 i zaleca się ich stosowanie przy umiarkowanym nasłonecznieniu oraz prowadząc pojazdy mechaniczne (nie wolno podczas prowadzenia auta używać okularów z filtrem 4, ponieważ zmniejszają one rozróżnianie kontrastu kolorów otoczenia). Jeżeli zamierzamy uprawiać sporty wodne lub udać się na wycieczkę wysokogórską, czy na plażę w tropikach zdecydowanie nie zapomnijmy o okularach z filtrem kategorii 4.

Newsletter

Podaj swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach

imię:
e-mail:
rezygnacja
Strona internetowa www.okularywsieci.pl używa plików cookies, aby zapewnić jak największy komfort korzystania z serwisu.
Klikając "Akceptuję" wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies.