Koszyk jest pusty

Promocja dostawy i zwrotu

Płeć

Cena

Rodzaj oprawki

Rozmiar

Kształt

Materiał

Kolor

Marka

Rodzaj szkieł

Przeciwsłoneczne

Akcesoria

Przymierz w domu
OkularyWsieci > Jakie szkła progresywne wybrać

Jak wybrać dobre okulary progresywne


Okulary progresywne stanowią przełom w dziedzinie korekcji wad wzroku, oferując wygodę i funkcjonalność dla osób borykających się z różnymi wadami widzenia. Zrozumienie zasady ich działania pozwoli lepiej docenić innowacyjność tego rozwiązania oraz korzyści, jakie niesie dla użytkowników.

Złożoność wad wzroku:

Zanim przejdziemy do omówienia zasad działania okularów progresywnych, warto zaznaczyć, jak złożone bywają wady wzroku. Od krótkowzroczności po dalekowzroczność, a także astygmatyzm - każda z tych wad wymaga specjalistycznej korekcji. Tradycyjne okulary jednoogniskowe są niewystarczające, zwłaszcza dla osób, które jednocześnie potrzebują poprawy widzenia na bliskie i dalekie odległości. Dlatego też konieczna jest pomoc doświadczonego optyka, który doradzi odpowiednią konstrukcję okularów progresywnych, aby idealnie pasowały do naszego stylu życia, pracy i indywidulanych wymagań. 

Zasada działania okularów progresywnych:

Okulary progresywne zostały stworzone, aby zniwelować ograniczenia tradycyjnych szkieł jednoogniskowych. Ich zasadnicza różnica polega na tym, że posiadają trzy różne części optyczne na jednym szkle. Górna część szkła służy do korekcji widzenia na dalekie odległości, środkowa – do średnich, a dolna – do bliskich. Dzięki temu użytkownik nie musi wymieniać okularów w zależności od sytuacji, co stanowi kluczową zaletę okularów progresywnych.

Okulary progresywne dla kogo???

   Z wiekiem wszyscy się starzejemy. Zachodzące w naszych organizmach zmiany fizjologiczne mają również wpływ na nasz wzrok i jakość widzenia. W efekcie starzenia się u wielu osób po czterdziestym roku życia pojawiają się problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Konieczna jest wtedy konsultacja okulistyczna, aby dobrać odpowiednie okulary do bliży, popularnie nazywane okularami do czytania.

   Jednakże okulary do czytania zapewniają komfort widzenia jedynie przedmiotów blisko położonych. Gdy spojrzymy przez nie na dalsze obiekty, to nie będą one ostro widziane, wręcz rozmazane. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które dotychczas używały już okularów do dali. W takim przypadku potrzebne są dwie pary okularów, a co ważniejsze trzeba pamiętać, aby zawsze mieć je ze sobą. Konieczność częstego zmieniana okularów jest mało komfortowa w wielu sytuacjach życia codziennego np. podczas zakupów w sklepie, kiedy trzeba sprawdzić cenę towaru.

Dobór okularów progresywnych

   Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są kontaktowe soczewki progresywne lub okularowe. Łączą one w sobie cechy zarówno soczewek do bliży, jak i do dali. Soczewka progresywna jest soczewką okularową o zmiennych wartościach mocy (dioptrii) w jej różnych częściach. Wyglądają one dokładnie tak samo jak zwykła soczewka okularowa. Patrzą przez nią prosto, na przedmioty znajdujące się w dużej odległości wykorzystujemy górną część soczewki. Z kolei chcąc coś przeczytać z bliska będziemy korzystać z jej dolnej części. Pomiędzy strefą soczewki do dali, a do bliży znajduje się obszar (kanał progresji) przeznaczony do zapewnienia ostrego widzenia do odległości pośrednich np.: do komputera, nawigacji w samochodzie.


 

Ile kosztują okulary progresywne

Obecnie na rynku w salonach optycznych znajduje się bardzo szeroka oferta soczewek progresywnych w przedziale cenowym od 700 zł do nawet kilku tysięcy złotych za parę soczewek. Wielu klientów pierwszą rzeczą podczas szukania szkieł progresywnych pyta: „Po ile macie Państwo progresy?". Jednakże poszukiwania tych szkieł powinny polegać na optymalnym określeniu potrzeb i trybu życia klienta oraz sposobu ich użytkowania. Ważnym czynnikiem przy wyborze soczewek progresywnych jest również sama oprawa okularowa, która powinna zapewniać duże pole widzenia. Głównym parametrem do porównań powinna być szerokość kanału progresji. Osoby prowadzące aktywny tryb życia, korzystające często z komputera powinny wybrać soczewki z szerokim kanałem. Ich dodatkową zaletą jest znaczenie łatwiejsza ich adaptacja. Dodatkowo w soczewkach z wąskim kanałem (najniższa przedział cenowy) występują dość duże pola nieczynne - z dużymi zniekształceniami obrazu, przez które nie można patrzeć. Obecnie na rynku dostępne są soczewki progresywne o konstrukcji "free form", które w znacznym stopniu zmniejszają powyżej opisane zniekształcenia boczne oraz zapewniają płynną zmianę mocy.

Standardowa soczewka progresywna


Soczewka progresywna na indywidualne zamównienie (free form)

 

 

Wykorzystana grafika pochodzie ze strony SZAJNA Laboratorium Optyczne.

Newsletter

Podaj swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach

imię:
e-mail:
rezygnacja
Strona internetowa www.okularywsieci.pl używa plików cookies, aby zapewnić jak największy komfort korzystania z serwisu.
Klikając "Akceptuję" wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies.