Koszyk jest pusty

Promocja dostawy i zwrotu

Płeć

Cena

Rodzaj oprawki

Rozmiar

Kształt

Materiał

Kolor

Marka

Rodzaj szkieł

Przeciwsłoneczne

Akcesoria

Przymierz w domu
OkularyWsieci > Czym jest komputerowe badanie wzroku?

Badanie komputerowe wzroku dla kogo

Komputery towarzysząc nam na każdym kroku w życiu codziennym znalazły również szerokie zastosowanie w diagnostyce medycznej. Hasło reklamowe „bezpłatne badanie komputerowe wzroku" wciąż przyciąga do gabinetów nowych klientów, którzy wierzą, że komputery zdiagnozują ich wadę wzroku oraz określą dokładnie moce soczewek okularowych czy kontaktowych. Niestety to powszechnie przyjęte przeświadczenie nie ma zastosowania w praktyce.

Komputerowe "badanie wzroku" nie jest wykonywane za pomocą komputera lecz za pomocą specjalistycznego urządzenia zwanego refraktometrem automatycznym popularnie określanym autorefraktometrem. Przeznaczony jest on do badania ostrości wzroku na podstawie pomiarów krzywizny rogówki i soczewki oka. Badany pacjent proszony jest o patrzenie, każdym okiem oddzielnie, przez mały otwór w autorefraktometrze na oddalony przedmiot. Samo badanie trwa kilka sekund dla każdego oka oraz jest całkowicie bezbolesne. Polega ono na wpuszczeniu do oka zupełnie nieszkodliwej wiązki promieni podczerwonych oraz analizie ich refleksów od układu optycznego oka. Następnie procesor komputera umieszczonego w autorefraktometrze dokonuje przeliczenia zebranych w ten sposób informacji na wielkość refrakcji oka badanego pacjenta.

Czy można wykonać okulary korekcyjne z "komputera"

Należy podkreślić fakt, że jest to badanie przedmiotowe - bez czynnego udziału pacjenta. Wynik badania komputerowego określa przybliżoną wartość korekcji optycznej. Dlatego na jego podstawie nie można wykonywać okularów korekcyjnych. Nie daje ono możliwości praktycznego zweryfikowania dobranej przez autorefraktometr mocy szkieł. Konieczne jest sprawdzenie jak dany pacjent widzi w dobranej w ten sposób korekcji oraz dostosowanie jej mocy w celu osiągnięcia optymalnego widzenia przez pacjenta.

Dobór właściwej korekcji okularowej wymaga czynnego udziału pacjenta w badaniu, uwzględnienia jego subiektywnych odczuć związanych z proponowaną mocą soczewek korekcyjnych. Badanie powinno mieć na celu osiągnięcie prawidłowej ostrości wzroku wraz z optymalnym komfortem widzenia.

Badanie komputerowe wzroku powinno stanowić część składową pełnego badania wzroku wykonywanego przez optometrystę lub lekarza okulistę. Jego zastosowanie przyspiesza w znaczny sposób proces określenia refrakcji wzroku. Należy pamiętać, że prawidłowo dobrana korekcja wzroku uchroni nas przed możliwymi następstwami korzystania z gotowych okularów, czy dobranych jedynie na podstawie badania komputerowego jakimi są bóle i zawroty głowy, pieczenie oczu, czy nudności.

Newsletter

Podaj swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach

imię:
e-mail:
rezygnacja
Strona internetowa www.okularywsieci.pl używa plików cookies, aby zapewnić jak największy komfort korzystania z serwisu.
Klikając "Akceptuję" wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies.